Pielęgnacja psa
Utrzymanie w czystości skóry i sierści psa jest bardzo ważne. Skóra zawiera gruczoły wydzielające specjalną substancję natłuszczającą włosy. Kurz osiadając na sierści i skórze tworzy warstwę, która po pewnym czasie przeszkadza i stwarza warunki do powstawania różnorodnych chorób skóry i całego organizmu. Utrzymanie sierści psa we właściwym stanie zapewnia jego codzienne czyszczenie. Do tego zabiegu używa się szczotki o twardym włosiu oraz rzadkiego grzebienia oraz zwykłych, bawełnianych wacików.
Jak szczotkować psa?
Szczotkowanie rozpoczyna się od głowy w kierunku ogona, nie pomijając żadnych miejsc. Psa szczotkuje się pod włos i z włosem. Czyszczenia dokonujemy zawsze przed karmieniem i po wypoczynku. W okresach zmiany włosów (linienia) należy częściej używać do pomocy grzebienia. Wiosną można wyskubywać palcami wystające kępki martwych włosów, jeżeli łatwo wychodzą (zabieg ten to trymowanie). Przybory do czyszczenia co najmniej raz w miesiącu dezynfekujemy, może to być woda z mydłem.
Strzyżenie
Niektóre rasy psów nie wymagają tego zabiegu, ale te rasy, które należy strzyc radzę oddać w ręce profesjonalistów.
Kąpanie i inne zabiegi
Kąpanie
Wbrew pokutującej jeszcze opinii psa należy kąpać, nawet tego mieszkającego na podwórku, nie powinniśmy jednak tego zabiegu wykonywać zbyt często. Przystępując do mycia lub kąpieli psa należy postępować według zasad:
- Nie kąpie się psów poniżej wieku 6 miesięcy, a szamponu używa się dopiero od wieku 9 miesięcy.
- Zarówno zwykłe mydła jak i szampony odtłuszczają skórę i włosy, pozbawiając je naturalnej osłony i podrażniają naskórek. Do kąpieli i mycia psa należy używać tylko środków zalecanych przez lekarza weterynarii.
- Myjąc psa zabezpieczamy uszy tamponami z waty, nie myjemy pyska.
- Kąpiel psa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
- Nie kąpie się psów zmęczonych, chorych, najedzonych.
- Zbyt częste mycie psa sprzyja przeziębieniom i prowadzi do reumatyzmu lub zapalenia płuc.
- W porze zimowej psa raczej nie kąpiemy, lecz poddajemy zabiegom higienicznym zabrudzone części ciała.
- W porze letniej hartujemy organizm psa poprzez kąpiele w wodzie bieżącej (rzeki, jeziora) bez używania środków myjących.
- Psy powinniśmy kąpać 2 razy do roku oraz w przypadkach silnego zabrudzenia, inne zabiegi higieniczne powinniśmy wykonywać częściej.
Czyścimy uszy
Bardzo istotnym elementem pielęgnacji psa jest czyszczenie uszu, które należy wykonywać regularnie. Powinniśmy używać do tego zabiegu wacików bawełnianych. Przy tej czynności należy zachować największą ostrożność. Nie należy do ucha wlewać żadnych środków dezynfekujących ani maści bez zaleceń lekarza weterynarii.
Czyścimy łapy
Musimy poświęcić sporo uwagi psim łapom. Po skończonym spacerze skontrolujmy stan poduszek. Jeśli pomiędzy palcami znajdziemy jakieś ciała obce, koniecznie musimy je usunąć. Pozostawione tam mogą powodować infekcje i ból. Bardzo ważna jest pielęgnacja łap zimą, gdy chodniki posypane są solą. Wtedy po każdym spacerze, przemyjmy dokładnie łapy a następnie natłuśćmy je oliwką lub kremem. Zapobiegnie to ich pękaniu. Psy, szczególnie o małej ilości ruchu na świeżym powietrzu, powinny mieć regularnie obcinane pazury. Pazury, które wyrastają za długie należy czasami spiłować lub przyciąć, lecz nie za krótko. Przycinanie pazurów najlepiej powierzyć fachowcowi, lekarzowi weterynarii.
Pielęgnacja oczu i nozdrzy
Pielęgnacja oczu polega na codziennym ich sprawdzaniu. Wystarczy przetrzeć oczy szmatką lub płatkiem bawełnianym zwilżonym przegotowaną wodą. W przypadku zaczerwień, ciał obcych znajdujących się w oku lub obfitej wydzieliny z oczu z psem należy udać się do lekarza weterynarii. Pielęgnacja nozdrzy wygląda podobnie jak oczu. Dla uniknięcia zakażeń z jednego miejsca na drugie, do każdego oka i do każdego nozdrza powinno się używać innego płatka waty.