Pielęgnacja
Pielęgnacja ryb oprócz ich odżywiania sprowadza się do dbania o czystość ich akwarium, wyposażenie go w odpowiednie urządzenia techniczne i ich systematyczne przeglądy.
Czynności pielęgnacyjne
- Usuwanie obumarłych roślin - ewentualnie ślimaków, ryb czy innych organizmów.
- Usuwanie glonów ze ścianek akwarium - możemy tę czynność wykonywać przy pomocy skrobaczki do szyb, czyścika magnetycznego oraz wszelkimi dostępnymi sposobami.
- Podmiana ok. 20 % wody - najlepiej żeby była to woda odstana i uzdatniona. Wodę podmieniamy za pomocą gumowego węża, najlepiej z przyrządem do odsysania mułu - umieszczonym na jego końcu.
- Przycinanie zbyt rozrastających się roślin.
Co miesiąc powinniśmy wykonywać:
- odsysanie mułu - przy pomocy odsysacza mułu,
- czyszczenie wkładu filtracyjnego.
Raz na jakiś czas:
- czyszczenie głowicy filtra - wyłączamy filtr z prądu! Wyjmujemy, rozkładamy i czyścimy szorując i oblewając obficie strumieniem wody.
Żółwie i inne gady
Podobnie jak pies czy kot, żółwie utrzymywane w domach wymagają co pewien czas kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Opiekun powinien raz w tygodniu zapewnić zwierzęciu kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 32-34°C, a mniej więcej raz w miesiącu zadbać o pancerz podopiecznego. Skorupę należy dokładnie umyć szczoteczką, po wytarciu zaś natłuścić preparatem do pielęgnacji pancerza, wazeliną kosmetyczną lub witaminą A. To nada jej pewną elastyczność i będzie chroniło przed mikropęknięciami. Lekarz weterynarii powinien w razie potrzeby wykonywać takie zabiegi jak korekta pazurów i przerośniętego dzioba. Częstotliwość tych zabiegów zależy od warunków, w jakich utrzymywany jest żółw i od rodzaju pokarmu, jaki spożywa.
Gryzonie
Nie stwarzają większych problemów w utrzymaniu, jednak nie należy ich pozostawiać samych sobie (szczególnie jeśli mają długą sierść jak np. króliki angorki, czy świnki). Każdy gryzoń to czyścioszek i bardzo dba o swoje futerko, czasami jednak nie radzi sobie ze swoją higieną i wtedy należy mu pomóc. Co jakiś czas powinniśmy oglądać zwierzaka i miejsca brudne delikatnie umyć letnią wodą i dokładnie osuszyć. Kołtuny powstające z sierści należy delikatnie rozczesać lub obciąć. A to co najważniejsze w pielęgnacji gryzoni jak i innych zwierząt to utrzymanie w czystości ich „mieszkanek”, czyli częsta wymiana ściółki, sprzątanie ich kuwet i ich mycie.
Ptaki egzotyczne
Pielęgnacja psa
Utrzymanie w czystości skóry i sierści psa jest bardzo ważne. Skóra zawiera gruczoły wydzielające specjalną substancję natłuszczającą włosy. Kurz osiadając na sierści i skórze tworzy warstwę, która po pewnym czasie przeszkadza i stwarza warunki do powstawania różnorodnych chorób skóry i całego organizmu. Utrzymanie sierści psa we właściwym stanie zapewnia jego codzienne czyszczenie. Do tego zabiegu używa się szczotki o twardym włosiu oraz rzadkiego grzebienia oraz zwykłych, bawełnianych wacików.
Pielęgnacja kota
Zwierzęta żyjące z nami, które dzielą z nami mieszkanie, wymagają troskliwej pielęgnacji ciała. Troskę o to właściciel zwierzęcia musi włączyć do swoich codziennych obowiązków.
Szczególnie troskliwie trzeba pielęgnować koty, które:
- wychodzą na dwór i mogą mieć bliski kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi,
- trzymane są w mieszkaniu i ze względu na rasę, wiek lub porę roku stale lub okresowo linieją,
- należą do grupy kotów długowłosych,
- są w złym stanie zdrowia, mają wrażliwą skórę lub wykazują skłonności do chorób spojówek i uszu,
- są atakowane przez pasożyty.
Czystość kota decyduje o jego wyglądzie i o schludności mieszkania oraz chroni zdrowie człowieka i zwierzęcia.