Przychodnia Weterynaryjna DOG czynna: 

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK w godzinach 10:00-18:00, SOBOTA w godzinach 10:00-13:00

telephone 41 25 15 500 oraz w nagłych przypadkach pogotowie całodobowe mobile phones 604 456 540

Leczenie psów, kotów, koni i zwierząt egzotycznych. Zapraszamy!

Pielęgnacja kota
Zwierzęta żyjące z nami, które dzielą z nami mieszkanie, wymagają troskliwej pielęgnacji ciała. Troskę o to właściciel zwierzęcia musi włączyć do swoich codziennych obowiązków.

Szczególnie troskliwie trzeba pielęgnować koty, które:

  • wychodzą na dwór i mogą mieć bliski kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi,
  • trzymane są w mieszkaniu i ze względu na rasę, wiek lub porę roku stale lub okresowo linieją,
  • należą do grupy kotów długowłosych,
  • są w złym stanie zdrowia, mają wrażliwą skórę lub wykazują skłonności do chorób spojówek i uszu,
  • są atakowane przez pasożyty.

Czystość kota decyduje o jego wyglądzie i o schludności mieszkania oraz chroni zdrowie człowieka i zwierzęcia.

Inne zabiegi pielęgnacyjne
Podobnie jak w przypadku psa, w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na czystość i stan łap kota, jego oczu, uszu i nozdrzy. Przy czyszczeniu tychże miejsc postępujmy podobnie (opis postępowania w dziale pielęgnacja psa).

Szczotkowanie
Koty krótkowłose: kiedy kot linieje, pomoc opiekuna staje się niezbędna. W trakcie linienia kot będzie połykał martwe włosy. Niektóre utkwią w przewodzie pokarmowym i zbiją się razem z jedzeniem w twarde kule. Takie kule mogą się stać poważną blokadą, a zwierzęciu będzie potrzebna pomoc weterynaryjna. Dla większości kotów krótkowłosych korzystne jest regularne używanie gęstego grzebienia, którym właściciel dość często przeczesuje jego futro. W ten sposób usuwamy martwe włosy, łupież i ewentualnie pchły. Zwierzę powinno mieć zawsze swobodny dostęp do trawy, ponieważ ona pomaga mu w z wymiotowaniu, oczyszczeniu przewodu pokarmowego, w którym znalazły się kłębki sierści.

Koty długowłose nie potrafią dokonać dokładnej, samodzielnej pielęgnacji. Długowłosego ulubieńca musimy codziennie czesać. W przeciwnym przypadku każdy rzep, mała gałązka, suchy listek mogą się stać przyczyną kołtuna, który trzeba będzie wyciąć. Musimy przyzwyczaić kota do codziennego czesania i szczotkowania. Na początku trzeba tak postępować, aby nie przekroczyć progu cierpliwości kociaka. Jeśli długowłosy kot nie jest regularnie pielęgnowany, może się to skończyć zmatowieniem jego okrywy. Kąpiel nie jest niezbędnym zabiegiem.

Godziny przyjęć

Zapraszamy do naszej przychodni

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK
w godzinach 10:00-18:00

SOBOTA
w godzinach 10:00-13:00

DOG na Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr